Informace pro pozůstalé 

Důležité informace

Při zařizování pohřbu budete potřebovat následující dokumenty:

  • Občanský průkaz zesnulého (pokud je k dispozici)
  • Rodný a oddací list zesnulého (pokud jsou k dispozici)
  • Oblečení pro zesnulého – toto prosím odevzdejte přímo u nás v kanceláři.

Veškeré potřebné informace ohledně pohřbu, kremace, uložení do hrobu a hrobky  či dalších možností jako je rozptyl nebo vsyp, obdržíte u nás v kanceláři. Rovněž vás budeme informovat o potřebných krocích týkajících se dědického řízení u notáře. Při sjednávání pohřbu vám předáme všechny podrobnosti včetně praktického tiskopisu, který vám poslouží při dalších jednáních.

Upozornění 

Nikdo – ať už zdravotnický personál, pečovatelská služba, domov důchodců nebo policie – nemá právo vás jakkoli nutit k výběru konkrétní pohřební služby na základě neexistujících smluv. Pokud byste potřebovali z vážných důvodů pohřeb odložit, nabízíme možnost uložení zesnulého v hluboko mrazicím boxu. Pohřeb pak proběhne v souladu s platnými právními a hygienickými předpisy.

Sjednání pohřbu u vás doma 

Jsme si vědomi, jak těžké jsou tyto chvíle pro rodinu zesnulého, a snažíme se vám vše co nejvíce ulehčit. Proto nabízíme možnost sjednat pohřeb přímo u vás doma. Tuto službu můžete domluvit telefonicky, aniž byste museli někam chodit. Naši zaměstnanci vám přivezou katalogy pro snadný výběr květin, obřadních síní, rakví a také návrhy smutečních oznámení. Jakmile vyberete oznámení, můžeme vám je osobně doručit.

Platba 

Platbu za pohřební služby požadujeme až po proběhnutí obřadu. Můžete ji uhradit složenkou, bankovním převodem nebo hotově přímo v naší kanceláři. Faktura bude obsahovat podrobný rozpis všech úkonů, aby byla přehledná a snadno kontrolovatelná.


Před smutečním obřadem 

Prosíme, dostavte se alespoň 30 minut před začátkem obřadu k vchodu do obřadní síně. Na místě se vás ujme náš obřadník, se kterým projednáte průběh samotného obřadu.

Při závěru obřadu, kdy dochází k uzavření opony nebo zajíždění rakve na katafalk, je zvykem vzdát zesnulému poslední čest ve stoje. Po skončení obřadu je vhodné vyjádřit rodině zesnulého svou účast prostřednictvím kondolence. Kondoluje se zprava, pokud si však rodina přeje upustit od kondolencí, smuteční hosté odejdou tiše bez tohoto gesta.


Po pohřbu

Úmrtní list vystavuje matrika v místě úmrtí přibližně do 14 pracovních dnů od pohřbu. Matrika také zajišťuje odhlášení zesnulého z důchodového, zdravotního a sociálního pojištění. Úmrtní list vám bude zaslán poštou.

Notář, kterého určí soud podle bydliště zesnulého, vás bude kontaktovat přibližně do dvou měsíců po pohřbu a zašle vám předvolání.

Urnu je možné vyzvednout 7 dní po pohřbu v kanceláři, kde jste objednávali pohřeb.

Pro pozůstalé

Máte nárok na jeden den volna na vyřízení pohřbu a účast na něm.

V některých případech můžete získat pohřebné ve výši 5 000 Kč, které posuzuje sociální úřad v místě vašeho trvalého bydliště. Tento nárok vzniká, pokud zemře rodič nezaopatřeného dítěte.

Vdovský a sirotčí důchod

Žádost o důchod podáváte u správy sociálního zabezpečení v místě vašeho trvalého bydliště.

K žádosti o vdovský nebo vdovecký důchod budete potřebovat:

  • Občanský průkaz pozůstalého vdovce/vdovy
  • Oddací list (originál)
  • Úmrtní list manžela/manželky/registrovaného partnera (originál)
  • Poslední výměr důchodu zesnulého manžela/manželky
  • Poslední výměr důchodu pozůstalého

Žádost o sirotčí důchod se podává s těmito dokumenty:

  • Občanský průkaz žadatele
  • Rodný list dítěte (originál)
  • Potvrzení o studiu nebo učebním poměru dítěte
  • Úmrtní list (originál)

Změna stavu v občanském průkazu

Změna stavu v občanském průkazu se provádí na oddělení osobních dokladů na úřadu městské části podle vašeho trvalého bydliště. Nový občanský průkaz obdržíte do 30 dnů. K žádosti je potřeba předložit:

  • Váš původní občanský průkaz
  • Úmrtní list (originál)